به نام خدا
عنوان:طرح درس پایه:دوم موضوع:توده هوای کشور صفحه 28 مدت جلسه: 90 دقیقه نام دبیر:منوچهرآمی احمدی شهرستان :نوشهر
|
هدف کلی:سیستم های که کشورماراتحت تاثیر می گذارند آشنایی پیداکند وزمان وجهت اختشاشات سیستم راتشخیص دهد .وسیستمی که بیشترین تاثیر رادرکشور ماداردرا بداند. |
||||||||
|
اهداف جزیی:اثرات توده هواهای که کشورمارا تحت تاثیرقرارمی دهند رابیاموزد .چگونگی تعقیرات فصول رابیاموزد. |
||||||||
|
اهداف رفتاری:درپایان این درس ازدانش آموزانتظارمی رود. |
روش یاد دهی و یادگیری |
امورمقدماتی:احوال پرسی حضورغیاب ،تکالیف ،موضوع روز |
زمان |
ارزشیابی تکوینی:(ضمن تدریس) 1-بتوانند توده هوا جهت وزمان آن راتکرار کند . 2-ازدانش آموزان فعال خواسته مطالب راتکرار کند |
7 |
|||
|
5 |
||||||||
|
حیطه شناختی: عناصروعوامل اقلیمی رابداند. - جهت های ورود توده هوارادرکشور تشخیص دهد.
حیطه عاطفی: نقش اقلیم درروحیه انسان خصوصیات اخلاقی شخصیتی وفنی چهره انسان وفرهنگ
حیطه روان حرکتی (مهارت) : وفق دادن خود با سیستم های کنترل کننده استفاده صحیح ازاثرات اقلیمی
|
مفاهیم درس |
کمک آموزشی |
پرسش وپاسخ ودانش آموزمحوری وسخنرانی |
رفتارورودی:استفاده از ارزشیابیمستمردر کلاس1-پرسش ازمطالب درس 2-امتحان ازدوجلسه فبل |
15
|
|||
|
تودهای هوای پرفشار سیبری ؛ بادهای غربی؛سودانی وعربستان وموسمی موثر براقلیم ایران |
نقشه هوا شناسی؛ کره ؛تصاویر ماهوارهای تخته وایت بردو.... |
|||||||
|
فعالیت یاددهی تشویق،معرفی درصف ایجاد انگیزه |
5 |
|||||||
|
ارائه درس: 1- نقش پرفشارجنب حاره ورود باد جنب حاره دردوره گرم سال درارتفاعات بالا جوایران 2-بیان توده هواهای که درایران دردوره سردسال حاکم هستند پرفشار سیبری ،بادهای غربی،سودانی 3-بیان توده هواهای که دردوره گرم سال درایران حاکم هستند توده هوای گرم وخشک عربستان ومرطوب موسمی 4-بیان ویژگی ها وجهت نفوذ اثرات آنها درایام سال |
30 |
ارزشیابی پایانی:ازچند دانش آموز بصورت تصادفی خواسته تا عملکرد سیستم ... راتوضیع دهد ویا چه زمانی که این توده هوانفوذ کرده اثرات آن چگونه است.
|
10 |
|||||
|
جمع بندی ونتیجه گیری: سیستم های کنترل کنندهاقلیم ایران{پرفشارسیبری ،بادهای غربی ،سودانی ،عربستان؛موسمی اثرات وجهت آنها
|
12
|
|||||||
|
تعیین وتکلیف :1-کلیه دانش آموزان باید درس رابرای هفته آینده آماده کند. 2-توده هوای موثر درمحل زندگی خود گزارش تهیه کند. |
5 |
|||||||
|
|
||||||||